6-12 Ay Bebek Oyuncakları


10%
69,99 TL 62,99 TL
10%
119,99 TL 107,99 TL
30%
219,90 TL 153,93 TL
10%
119,90 TL 107,91 TL
20%
549,90 TL 439,92 TL
10%
399,99 TL 359,99 TL
Ücretsiz Kargo
500,00 TL
10%
499,99 TL 449,99 TL
10%
229,99 TL 206,99 TL

6-12 Aylık Bebeklerin Oyuncaklarla Oynaması Uygun Mudur?

6-12 aylık bebekler, fiziksel ve zihinsel olarak hızla gelişir ve dünyayı keşfetmeye başlarlar. Bu dönemde, oyuncaklar bebeklerin eğlenceli vakit geçirmelerine olanak sağlarken, aynı zamanda da öğretici araçlardır. 

6-12 aylık bebekler, oyuncaklar yardımıyla motor kabiliyetlerini güçlendirmeye ve çevrelerini tanımaya başlarlar. Bu dönemde bebekler ellerini daha rahat kullanmayı, nesneleri kavramayı öğrenirler ve zihinsel olarak çeşitli öğeleri ayırt etmeye başlarlar. Tercih edeceğiniz uygun oyuncaklar, bu yeteneklerinin gelişmesine katkı da bulunabilir.

Bebeğiniz için oyuncak seçerken önceliğiniz her zaman güvenlik olmalıdır. İçeriğinde küçük parçaları olan oyuncakları almaktan kaçının, oral dönem devam ettiği için bebekler bu parçaları ağızlarına götürürse boğulma riski oluşturabilir. Ayrıca, oyuncakların sivri kenarları olmamasına veya zararlı kimyasallar içermemesine dikkat edin. Ebeveynler veya bakım verenler, bebeklerin oyuncaklarla güvenli ve doğru bir şekilde oynamalarına yardım etmelidir. Yaşanacak herhangi bir tehlikeyi önlemek için bu gelişim döneminde bebeklerin, oyuncaklarıyla bir yetişkin denetiminde oynaması önerilir..

6-12 Aylık Bebekler İçin Ne Tür Oyuncaklar Uygundur?

Oyuncaklar, bebekler için sadece eğlenceli vakit geçirmelerini sağlayan değil, aynı zamanda gelişimine de katkıda bulunmak için kullanılması gereken araçlardır. Örneğin, kart oyunları ve eğitim setleri bebeklerin renkleri, şekilleri, sesleri öğrenmelerini sağlayabilir.

Bebekler bu dönemde ellerini önceki aylara kıyasla daha fazla kullanmaya başlarlar. Çeşitli dokuları tanımak ve nesneleri hissetmek oyuncaklar yardımıyla Dünya’yı keşfetmek için harika bir seçenektir. Örneğin, dokun-hisset kitaplar bebeklerin sayfaları çevirip hissetmelerine olanak tanır. Renkli ve şekilli blok setleri bebeklerin görme ve dokunarak keşfetmeleri için muhteşem seçeneklerdir. Bu tür oyuncaklar el-göz koordinasyonu kabiliyetlerini de güçlendirir.

Sesler, bu dönemdeki bebekler için oldukça etkileyici uyaranlardır. 6-12 ay bebekleri, sesleri tanımaya ve ayırt etmeye başlar ve bu da sesli oyuncakların gelişim dönemindeki önemini arttırır. Oyuncak müzik aletleri ya da basit ses efektleri olan oyuncaklar, bebeklerin işitme algılarının gelişiminin ilerlemesine destek olabilir. Bebekler bu tür oyuncakların çıkardığı seslerden ve üzerinde bulunan tuşlarla dokunmaktan keyif alabilirler. Hatta zaman içerisinde çocuğu daha karmaşık oyuncak müzik aletleriyle tanıştırıp, ileride ona ömür boyu yardımı dokunacak bir hobinin kapısını aralayabilirsiniz.

6-12 ay bebekleri, hem büyük yumuşak bloklar hem de geometrik şekilleri doğru boşluklara yerleştirmeleri gereken zihin geliştirici bul-tak oyuncaklarla oynamaktan keyif alabilirler. Bu oyuncaklar, bebeklerin inşa etmeyi deneyimlemelerine yardımcı olur ve el-göz koordinasyonunu geliştiren bir araç olarak kullanılabilir. Fakat, küçük parçalar içeren oyuncaklar tercih etmemeye özen gösterin, çünkü bebekler hala bu dönemde de çevrelerindeki nesneleri ağızlarına götürmeye meyillidir.

Bebekler bu dönemde hareket etmeye ve emeklemeye başlarlar. Bu nedenle, emekleme arkadaşları ve hatta yürüteçler bebeklerin fiziksel becerilerini ilerletmelerine, motor kaslarını güçlendirmelerine destek olabilir. Bebekler bu oyuncakları kullanırken beden dengesi kurmayı ve başarılı bir şekilde emeklemeyi öğrenirler.

6-12 Aylık Bebeklere Sağlık Açısından Ne Tür Oyuncaklar Alınması Gerekiyor?

Bebeğinizin oynadıkları oyuncakları sık sık ağzına götüreceğini göz önünde bulundurduğunuzda, oyuncakların toksik olmayan malzemelerden yapılmış olmasının önemi bir kez daha ön plana çıkar. Oyuncakların etiketinde, çeşitli plastiklerin üretiminde kullanılan Bisfenol A adlı kimyasalı içermediğini belirten "BPA içermez" ve plastiklerin esnekliklerini arttırmak için kullanılan ftalat astarı olarak da bilinen kimyasalı içermediğini belirten "Ftalat içermez" açıklaması bulunmasına özellikle dikkat edilmelidir. Çünkü bu kimyasalların zararlı olduğu bilinmektedir.

Oyuncakların sivri ve keskin kenarları, bebekler oynarken kendilerini yanlışlıkla zarar verebileceği yerlerdir. Oyuncakları satın alırken, çocuklara zarar veremeyecek yumuşak, pürüzsüz ve keskin kenarlar içermediğinden emin olun.

Oyuncakların bebeğinizin sağlığı açısından kolayca temizlenebiliyor olması önemlidir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, bebekler için nesneleri kavrayıp ağızlarına götürmek o nesneyi keşfetmenin bir parçasıdır. Bu yüzden, özellikle oral dönem sonlanana kadar toz-kir toplamayan ve kolay temizlenebilen kaliteli oyuncaklar tercih edilmelidir.

Bebeklerin bu dönemde farklı şekilleri, renkleri ve sesleri keşfetmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle, bebeğiniz için farklı algılara hitap eden oyuncaklar tercih etmeniz hem zeka gelişimini hem fiziksel becerileri  teşvik edecektir.

6-12 Aylık Bebeklerin Zihinsel Gelişimine Katkı Sağlayan Oyuncaklar Nelerdir?

Oyuncakların bebeklerin yaşına ve bireysel gelişimine uygun olması gerekmektedir. 

6-12 aylık bebeklere uygun, zihinsel gelişime katkı sağlayan oyuncaklardan ilki yumuşak bloklardır. Bu türdeki oyuncaklar, bebeklerin el-göz koordinasyonlarının güçlenmesine yardımcı olur. Bebekler bu blokları ellerinde tutabilir, sıkabilir ve birleştirebilirler. Ayrıca, bu oyuncaklar bebeklerin inşa etme ve nesneleri düzenleme kabiliyetlerinin güçlenmesine de destek olur. 

Geometrik şekiller ve ahşap bloklar da bebeklerin el-göz koordinasyonu kabiliyetlerinin güçlenmesine destek olur. Ayrıca bebekler nesneler arasındaki temel ilişkileri keşfetmeye başlarlar, böylece zihinsel yapıları güçlenir.

Kalın sayfaların üzerinde bulunan renkli ve büyük resimli kitaplar, bebeğinizin meşhur masalların basitleştirilmiş haliyle ve çevrelerinde bulunan nesnelerle tanışmaları için mükemmel tercihler olabilir.

6-12 Aylık Bebekler Oyuncaklarla Kendilerine Zarar Verebilir Mi?

Bebekler, bu dönemde oyuncakları sık sık ağızlarına götürürler. Bu nedenle, oyuncaklar parçalarının bebekler tarafından yutulamayacak büyüklükte olmasına dikkat etmelisiniz. 

Küçük boşlukları olan bazı oyuncaklar, bebeklerin minicik parmaklarını veya diğer uzuvlarını sıkıştırma riski taşıyabilir. Örneğin, küçük kapakları olan oyuncak kutuları veya oyuncak salıncaklar bebeklerin parmaklarını sıkıştırmasına sebep olabilir. Bunun gibi oyuncaklarla oynarken bebeğinizi dikkatlice gözlemeniz ve önlem almanız çok önemlidir.

Bebekler bu dönemde de diş çıkarmaya devam eder. Bebeğinizin bu süreci daha rahat geçirebilmesi için kontrast renklerde, hışırtılı, dokulu vb uyaranları da üzerinde bulunduran diş kaşıyıcıları kullanmaya devam etmenizi öneririz. Ancak bu noktada önemli olan, diş kaşıyıcıların kaliteli ve sağlığa zarar teşkil etmeyen materyalden üretilmiş olması ve kullanılmadan önce de, sonra da uygun şekilde temizlenmesidir. 

Bebekler bu dönemde oyuncakları ile oldukça fazla vakit geçirirler. Kirli veya bakımı yapılmayan oyuncaklar bebekler için enfeksiyon riski oluşturabilir. Bu nedenle oyuncaklar düzenli olarak temizlenmelidir. Unutmayın ki hijyen, 6-12 ay bebekleri dahil tüm minikler için çok önemlidir.

Bunların arasında belki de en önemlisi, bebeğinizin oyuncaklarla oynarken gözetim altında olmasını sağlamanızdır. Oyuncaklar herhangi bir risk yaşamasa bile, olası bir kaza anında çocuğun yanında hızlı müdahale edebilecek birinin bulunması çok önemlidir. 

6-12 Aylık Bebek Oyuncaklarının Fiyatları Nedir?

Mucit Panda olarak, oyuncakların bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyümeleri ve gelişmeleri için neden bu kadar önemli bir rolü olduğunu anlatmak istiyoruz. 6-12 aylık bebekler, kendi dünyalarında bulunan her şeyi tanımaya ve öğrenmeye meraklıdırlar. Bu yüzden de bu dönemdeki bebekler için uygun oyuncaklar seçmek, onların zihinsel, duygusal ve fiziksel gelişimi için ihtiyaçları olanları karşılamalarına destek olur. 

Ancak bebek oyuncaklarının türüne, kalitesine ve markasına göre fiyatları değişkenlik gösterebilir. İşte tam da bunun için Mucit Panda'nın bebeklere özel oyuncak seçkisi, bu önemli gelişim döneminde size ve bebeğinize yardımcı olmak için  özenle seçilmiştir.