12-18 Ay Bebek Oyuncakları12-18 Aylık Çocukların Oyuncaklarla Oynaması Uygun Mudur?

Oyuncakların, çocukların gelişimleri üzerindeki olumlu etkilerini anlatmaktan Mucit Panda olarak mutluluk duyuruyoruz. Çocuklar için oyuncakların tek kullanım alanı sadece eğlenmeleri değil aynı zamanda duygusal ve özellikle de fiziksel gibi bir çok yeteneklerin gelişimlerini destekler.

12-18 aylık çocuklar, henüz etraflarında bulunan her şeyi tanıma aşamasındadırlar. Oyuncaklar, çocukların hissetme, duyma ve görme gibi algısal becerilerini geliştirmelerine destek olabilir. Çeşitli dokuları hissetmeleri, renkleri ve farklı sesleri tanımaları, çocukların dünyalarını daha iyi anlamlandırmalarında yardımcı olabilir.

Çocukların, 12-18 ay arasında büyüme hızları artar ve bununla birlikte de motor becerileri hızla gelişir. Mucit Panda'nın size sunduğu oyuncaklar, çocuğunuzun el-göz koordinasyonunun güçlenmesini sağlar. Örneğin, peluş oyuncakları ve yumuşak oyuncakları fırlatmak veya büyük blokları bir araya getirerek basit yapılar inşa etmek, çocukların nesneleri ellerinde tutma, itme ve çekme kabiliyetlerini ilerletmesine yardımcı olur.

Bu dönem, çocukların motor becerilerini geliştirdikleri ve hareketli olmaya yeni yeni başladıkları bir dönemdir. Büyük, yumuşak bloklar, itme ve çekme oyuncakları, yürüteçler ve sürülebilir araçlar gibi çocuk geliştirici oyuncaklar, çocukların kas gelişimine katkıda bulunur ve onların dengelerini geliştirmelerine yardımcı olur. Yürüteçleri kullanmak veya oyuncak arabaları itmek, çocukların yürüme becerilerini güçlendirmelerinde yardımcı olabilir.

Çocuklar, bu yaşta ince motor becerilerini geliştirmeye başlarlar. Bloklarla oynamak, büyük düğmelere basmak veya yapbozları bir araya getirmek, çocukların el-göz koordinasyonunu geliştirmelerine yardımcı olur. Örneğin, şekilleri doğru yerlere koymalarını gerektiren bultak şekiller, bu beceriyi geliştirmelerine yardımcı olabilir.

12-18 Aylık Çocuklar İçin Ne Tür Oyuncaklar Uygundur?

12-18 aylık çocuklara uygun oyuncakların başında bloklar ve yapım setleri vardır. Büyük, yumuşak ve renkli bloklar, çocukların ince ve kaba motor becerilerini ilerletmelerine ve temel düzeydeki inşa yetenekleri geliştirmelerine yardımcı olur. Bu tür setler, bir yandan da çocukları hayal güçlerini kullanmaya teşvik eder.

Motor gelişim açısından, bu yaş grubundaki çocuklar için bloklar ve yapım setleri harika bir oyuncak tercihtir. Çocukların bu büyük, yumuşak ve renkli bloklarla oynarken bu tür oyuncakları tutması ve kavraması, çocukların el kaslarının yanında ince ve kaba motor becerilerini de geliştirmelerine yardımcı olur.

Çocuklar bu yaşlarda müziği severler. Çıngırak ve ksilofon gibi basit müzik aletleri, çocukların ritim algısının güçlenmesinin yanında, aynı zamanda müziğin temel nota ve kavramlarını keşfetmiş olurlar. Marakas, basitleştirilmiş oyuncak gitar ve piyano bu yaş grubunun kullanması için oldukça uygundur.

Çocuklar için boyama kalemleri, sadece çocukların sanatsal açıdan bir hobi kazanmalarını ve hayal güçlerini ifade etmeleri için kullanılan araçlar değil, aynı zamanda fiziksel gelişimlerine de olumlu katkılarda bulunan oyuncaklardır. 12-18 aylık dönem, çocukların motor becerilerinin geliştiği ve dünyayı daha iyi anladıkları kritik bir evredir.

Bu dönemde çocuklar yürümeyi ve kendi başlarına çevrelerini tanımayı öğrenirler. Yürüteçler veya çek çek oyuncakları, çocukların dengelerinin gelişmesini sağlarken bir yandan onların fiziksel olarak geliştirirken, bir yandan da kendi dünyalarını keşfetmeye teşvik eder.

12-18 Aylık Çocuklara Sağlık Açısından Ne Tür Oyuncaklar Alınması Gerekir?

Satın alacağınız oyuncakları çocuğunuzun yaşına uygun olmasına özen gösterin. Her oyuncak, belirli bir yaş grubuna özel olarak tasarlanır ve bu belirtilen dönemlere uygun oyuncak seçmek, çocuğunuzun güvende kalmasına yardımcı olur.

Bu yaşta, dokunma duyusu çok önemlidir. Dolayısıyla, farklı dokulara sahip oyuncaklar veya dokunsal kitaplar tercih etmek çocuğunuzun bu duyusunun geliştirmesinde yardımcı olabilir.

Duyusal uyarılara neden olan sesli oyuncaklar, çocuğunuzun işitme algısının gelişmesine destek olabilir.  Çocuğunuzun müzik yapabildiği oyuncakların yanında hareketli, ses çıkartabilen oyuncaklar da, onlar için eğlenceli bir deneyim sunabilir.

12-18 aylık dönemde çocuklar genellikle bu dönemde tam anlamıyla yürümeye başlar. Bu nedenle, yürüteç gibi çocuğunuzu yürümeye teşvik eden oyuncaklar tercih etmeniz, çocuğunuzun fiziksel gelişimine katkı sağlayabilir.

12-18 Aylık Çocukların Zihinsel Gelişimine Katkı Sağlayan Oyuncaklar Nelerdir?

Renkli ve dokunsal kitaplar veya eğitim seti gibi oyuncaklar, çocuğunuzun dokunarak hissetme ve görme duyularının güçlenmesine destek olur. Bu tür kitaplar, görsel algılarını desteklerken aynı zamanda ilk kelimelerini söylemelerini bile sağlayabilir.

12-18 aylık dönem, çocukların dil gelişiminin en hızlı olduğu dönemlerden biridir. Bu yaş aralığında, çocuklar kelimeleri ve ifadeleri öğrenmeye başlarlar. Bu tür zihin geliştirici oyuncaklar, çocukların dil becerilerinin gelişmesine yardımcı olurken aynı zamanda eğlenmelerine de olanak tanır. Dil gelişimi, çocukların tüm yaşamları boyunca kritik bir rol oynar, bu nedenle çocukların bu önemli beceriyi eğlenceli ve olabildiğince verimli bir şekilde öğrenmelerine yardımcı olmak büyük bir önem taşır. Ayrıca, bu yaş çocuklar için basit müzik aletleri, müziğin temel nota ve kavramlarını keşfetmelerine yardımcı olur, böylece işitsel duyuları gelişir.

Basit müzik aletleri, çocuğunuzun işitsel duyularını ve ritim algısının gelişmesine yardımcı olabilir. Zil veya davul çalmak basit gibi aktiviteler bile müzikle erken temas etmelerini ve sağlar.

12-18 Aylık Çocuklar Oyuncaklarla Kendilerine Zarar Verebilir Mi?

Çocuklar büyüdükçe dünya etrafındaki her şeyi keşfetmeye başlarlar, bu da oyuncaklar ve nesnelerle etkileşim kurmaları anlamına gelir. 12-18 aylık çocuklar için oyuncaklar büyüme, öğrenme ve eğlenme açısından önemlidir, ancak bu dönemde onlara uygun olmayan oyuncaklar veya deneyimler zararlı olabilir.

Bu yaş aralığındaki çocuklar, nesneleri ağızlarına alabilirler. Oyuncaklarınızın içeriğinde bulunan bazı küçük parçalar boğulma tehlikesi yaratabilir. Bu durumu önlemek için satın alacağınız oyuncağın dikkatlice seçildiğinden emin olun. Ayrıca, oyuncakların parçalarının güvenli bir yerde olduğundan ve çocuğunuzun bunlara kolayca erişemeyeceğinden emin olun.

Oyuncakların keskin veya sivri kenarları ve uçları olmaması çok önemlidir. Çocuğunuz oyun sırasında düşmesi, oyuncakların keskin kenarları veya sivri uçlarının ciddi yaralanmalara neden olmasıyla sonuçlanabilir.

Çocuğunuzun oynadığı oyuncaklar, toksik olmayan malzemelerden yapılıp, yapılmadığını konusunda dikkatli olun. Plastik oyuncaklarda, genellikle BPA ve ftalat gibi zararlı kimyasallar içerebilir. Oyuncaklar CE (Conformité Européene) yani “Avrupa’ya uyum” güvencesi veya benzer güvenlik onaylarına sahip olduğundan emin olmanızı öneririz.

Oyuncakların içinde bulunan pillere dikkat edin. Çocuğunuzun oynadığı oyuncakların pil bölmelerinin kapağı vidalı olmalı ve erişimleri engellenmelidir. Pil yutma, çocuklar için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Çocuğunuz için oyuncak seçimi yaparken, doğru yaşa göre oyuncak tercih etmeye özen gösterin. Her oyuncak, çocuklar için belirli yaş aralıklarına uygun olarak tasarlanır ve çeşitli yeteneklerin gelişimine katkıda bulunur.

Çocuğunuzun, oyuncaklarının bakımına dikkat edin. Çocuğunuzun oyuncaklarını düzenli aralıklarla temizlemek, sağlık açısından oldukça önemlidir. Özellikle de çocuğunuzun sık sık ağzına götürdüğü oyuncakları temiz tutmalısınız.

12-18 Aylık Çocuk Oyuncakları Fiyatları Nedir?

Çocuğunuz büyüdükçe, oyuncaklara olan ihtiyaçları ve ilgileri de değişiklik gösterir. 12-18 aylık dönem, çocukların gelişiminde büyük bir kilometre taşıdır ve bu yaş aralığındaki oyuncaklar, onların öğrenme sürecini daha verimli geçmesine yardımcı olurken, aynı zamanda eğlenmelerini de sağlar. Ancak, ebeveynler olarak, bu oyuncakların maliyeti hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Mucit Panda olarak, bu dönemdeki çocuğunuz için uygun basit puzzle ve yapbozlar gibi oyuncaklardan detaylı model maket kitlerine kadar bir çok çocuk geliştirici oyuncakların seçiminde size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Çocuklarınıza hem eğlenceli hem de eğitici oyuncaklar ulaştırarak onların büyüme ve gelişme yolculuğunu destekleyebilirsiniz.