18-24 Ay için Oyuncaklar


10%
239,99 TL 215,99 TL
10%
250,00 TL 225,00 TL
10%
250,00 TL 225,00 TL
Ücretsiz Kargo
10%
999,90 TL 899,91 TL
Ücretsiz Kargo
10%
699,90 TL 629,91 TL
Ücretsiz Kargo
20%
629,90 TL 503,92 TL

18-24 Aylık Çocukların Oyuncaklarla Oynaması Uygun Mudur?

Oyun, çocukların erken öğrenme sürecinin önemli bir parçasıdır ve doğru oyuncakların bu sürece sağladığı katkı oldukça büyük olacaktır. 

Çocukları büyüdükçe onlara en uygun oyun ve oyuncak türleri ebeveynler için merak konusu olur. Yaşa göre gelişim oyuncakları, 18-24 ay arası dönemde çocukların fiziksel, bilişsel ve sosyal kapasiteleri hızla geliştiği için özellikle önemlidir. Bu dönemde oyun, çocukların çevrelerini tanımaları için harika bir araçtır. Eğitim seti ve zeka gelişimine yönelik oyunlar yardımıyla çocuklar ince ve kaba motor kabiliyetlerini, dil becerilerini geliştirebilirler. Ayrıca, oyunlar çocuğun bu dönemde parça-bütün ve neden-sonuç ilişkilerini anlamlandırmalarına yardımcı olur.

18-24 Aylık Çocuklar İçin Ne Tür Oyuncaklar Uygundur?

18 ila 24 ay arası, çocuklar için hızlı bir gelişim dönemidir. Oyun, onların dünyayı keşfetmelerine ve anlamaları açısından kritik rol oynar. Bu dönemde çocuklar, bilişsel açıdan hızla gelişirken ince ve kaba motor becerilerini geliştirmeye, dil yeteneklerini iyileştirmeye başlarlar. 

Büyük ve kavranması kolay parçalardan oluşan başlangıç seviyesindeki yapbozlar bu yaş aralığı için uygundur. Puzzle ve yapbozlar, çocukların el-göz koordinasyonlarını ve şekil tanıma yeteneklerini güçlendirir. Parça-bütün ilişkisi kurmalarını sağlar.

Çocukların yürürken itebileceği veya çekebileceği oyuncak yürüteçler, denge ve koordinasyon konularında gelişmelerine yardımcı olur. Bu tür oyuncaklar genellikle çocukların merakını çekmek için bir hayvan veya araç formunda, duyularını uyarmak için de müzikli, ışıklı, üzerinde hareket eden nesnelerle vb. tasarlanır.

Büyük renkli resimlere ve basit metinlere sahip karton kitaplar, çocukların okumanın keyfiyle erkenden tanışmaları için harikadır. Kelime haznesinin oluşması ve dilin gelişimine yardımcı olur. Bu dönemde çocukların kelime öğrenme kapasitesi çok güçlüdür, kısa cümlelerle de kendilerini ifade etmeye başlarlar.

Bloklar ve birleştir oyna setler, çocuğunuzun ince motor becerileri ve problem çözme becerilerini geliştirmeleri için mükemmel oyuncaklardır. Çocuklar parçaları bir araya getirebilir, devirebilir ve basit yapılar oluşturabilirler.

18-24 Aylık Çocuklara Sağlık Açısından Ne Tür Oyuncaklar Alınması Gerekir?

Özellikle 18 ile 24 ay arasındaki dönem, hızla büyüme ve gelişme dönemidir. Bu kritik dönemde tercih ettiğiniz oyuncaklar, çocuğun sağlığı ve genel olarak her anlamda gelişimi üzerinde büyük bir etki yaratabilir. Oyunlar ve oyuncaklar, 18-24 aylık çocuklar için etraflarında olup biteni keşfetmenin bir yolu olarak hizmet eder. Bu dönemde çocuklar ince ve kaba motor kabiliyetlerinin yanında, dil becerilerini de hızla geliştirir. 

Jumbo boy keçeli veya mum boya kalemleri, yıkanabilir boyalar ve boş kağıtlar çocuğunuzun ilk çizimlerini, yaratıcı aktivitelerini destekleyecektir. Burada önemli olan çocuğun ince motor becerilerini, el-göz koordinasyonunu ve hatta erken yazma yeteneklerini geliştiren sanat oluşturma süreciyle tanışmaktır. Carioca bebek boyaları bu dönemde tercih edebileceğiniz güvenli ürünlerdendir.

Çocukları açık havada oyun oynamaya teşvik etmek sağlıklı gelişim açısından oldukça önemlidir. Üç tekerlekli bisikletler veya yaz döneminde plaj oyuncakları, çocukları fiziksel aktivitelere teşvik eder ve kaba motor kabiliyetlerinin gelişmesini destekler. 2.5kg’a kadar taşıma kapasitesiyle Chillasfish denge bisikletlerini bu dönemde kullanabilirsiniz.

18-24 Aylık Çocukların Zihinsel Gelişimine Katkı Sağlayan Oyuncaklar Nelerdir?

18 ile 24 ay arası dönem, çocuğun gelişimi için oldukça kritik bir aşamadır. Bu süreçte, çocukların bilişsel ve duygusal yetenekleri hızla gelişir. Ebeveynler olarak çocuğunuz için doğru oyuncakları tercih etmeniz, onun beyin işlevlerinin gelişimini büyük ölçüde etkileyebilir. Zihinsel gelişim, ilk olarak bir çocuğun çevresini anlama ve tanıma yeteneği üzerinde kritik rol oynar. Ayrıca dil becerilerini, problem çözme yetilerini ve yaratıcılığı etkiler. Doğru oyuncaklar satın almak bu gelişimsel becerileri güçlendirir ve çocukları gelecekteki öğrenimlerine hazırlayabilir.

Çocukların şekilleri doğru boşluklara yerleştirmesini gerektiren bul-tak veya diz-oyna oyuncaklar şekilleri tanıma, neden-sonuç ilişkisi kurma ve bu sayede problem çözme yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olur. Çocuklara uzamsal ilişkileri öğretir ve mantıklı düşünmenin ilk tohumlarını atar..

Büyük ve az parçalı yapbozlar çocuğun zihnini harekete geçirir. Yapbozlar sabır, ince motor becerileri ve parça-bütün ilişkisini öğretir. Çocuklar yapbozu tamamladıklarında bir işi başarma hissini deneyimler.

Ksilofon, kastanyet veya basitleştirilmiş oyuncak gitarlar gibi oyuncak müzik aletleri de küçük çocuklar için neden-sonuç ilişkisini anlamlandırmanın bir aracıdır.  Oyuncak enstrümanlar işitsel algıların destekler. Ayrıca çocuklara ses ve ritim aracılığıyla kendilerini ifade etme fırsatı sunar.

Diz-oyna kule tarzı blok oyuncaklar el-göz koordinasyonunu geliştirir ve çocuklar blokları bir araya getirerek yapılar sıralamayı, inşa etmeyi deneyimler. 

Tüm bu ilk oyunlar çocukların düşünme ve problem çözme becerilerinin temelini oluşturur.

18-24 Aylık Çocuklar Oyuncaklarla Kendilerine Zarar Verebilir Mi?

Ebeveynler ve bakım verenler olarak çocuklarımızın güvenliği her şeyden önemlidir. Haklı olarak yaygın olan bir endişe konusu da, oyuncakların 18-24 aylık çocuklar için bir risk oluşturup oluşturamayacağıdır. Bu önemli konuyu anlayalım ve küçüklerimizin oyuncak güvenliğini nasıl sağlayacağımızı öğrenelim. Öncelikle, oyuncakların bir bebek için risk oluşturup oluşturmadığını belirlemek için bazı önemli faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir:

Her zaman 18-24 aylık çocukların yaş grubu için özel olarak tasarlanmış oyuncakları tercih edin. Çünkü kutusunda veya ambalajında yaş belirteci bulunduran bu oyuncaklar, ilgili dönemdeki çocuklara uygun olduklarını doğrulamak için sıkı güvenlik testlerinden geçerler. Çocuğunuz için oyuncak satın alırken ilk kriteriniz üretici tarafından belirtilen yaş tavsiyelerini ve etiketleri olmalıdır.

Boğulma riski yaratabilen küçük parçalara sahip oyuncaklardan kaçının. Oyuncaklar, kolayca kopabilen parçalara sahip olmamalıdır. Oyuncakları düzenli olarak sağlam olmayan parçaları veya yıpranma belirtileri olup olmadığından emin olmanızı öneririz.

Oyuncakların keskin kenarları, uçlar veya zararlı olabilecek düzeyde pürüzlü yüzeyleri olup olmadığına dikkat edin. Kesikler, çizikler veya yaralanmalara sebebiyet verebilecek oyuncaklardan kaçının. Düzgün, yuvarlatılmış kenarlara sahip oyuncakları tercih etmeye özen gösterin.

Çocuğunuzun oyuncakları ağzına götürmesi durumunda riskli bir durum yaşanmaması için, zararlı olmayan malzemelerden yapıldığından emin olun. Bazı oyuncakların üretiminde toksik malzemeler kullanılmış olması mümkündür. Oyuncakların etiketinde, çeşitli plastiklerin üretiminde kullanılan Bisfenol A adlı kimyasalı içermediğini belirten "BPA içermez" ve plastiklerin esnekliklerini arttırmak için kullanılan ftalat astarı olarak da bilinen kimyasalı içermediğini belirten "Ftalat içermez" açıklaması bulunmasına dikkat etmeniz çok önemlidir.

İçeriğinde uzun iplere veya kordonlara sahip oyuncaklar, boğulma riski oluşturabileceğinden bunlardan kaçının. Bu tür parçalara sahip olmayan oyuncaklar tercih etmenizi ya da oyun süresi boyunca yakın denetimde bulunmanızı kesinlikle öneririz.

Küçük piller veya mıknatıslar içeren oyuncakların kapakları güvenli bir şekilde kapatılmalıdır. Minik parmakların oyuncağın pil bölmesini kolayca açılabilmesi, bu oyuncakların tehlike oluşturabileceği anlamına gelir.

Düzenli olarak çocuğunuzun oynadığı oyuncaklarda herhangi bir hasar, yıpranma veya kırık parça olup olmadığını kontrol edin. Herhangi bir sorun keşfederseniz, oyuncakları onarmayı deneyebilir veya potansiyel tehlikeleri önlemek için oyuncakları oyun ortamından uzaklaştırabilirsiniz. Yaşa uygun oyuncaklar genellikle sıkı güvenlik testlerinden geçerek tasarlanmış olsa da, aktif denetimin yerini hiçbir şey tutmaz. Bu sebeple çocuğunuz oyuncaklarıyla  oynarken gözlemeniz oldukça önemlidir. Aynı zamanda, oyun deneyimi sırasında çocuğunuza arkadaşlık ederek, gelişmelerini destekleyen bu zamanı etkileşimli hale getirme fırsatınız olacaktır.

18-24 Aylık Çocuk Oyuncakları Fiyatları Nedir?

Çocuğunuz için oyuncak tercihi yaparken, fiyatın kriterlerden sadece biri olduğunu unutmayın. Oyuncakların dayanıklılığı, güvenliği ve gelişimsel değeri de oldukça önemlidir. Fiyat karşılaştırması yaparken, oyuncakların kalitesi, çocuğunuzun oyuncaktan hangi kazanımları edineceği ve ne kadar süre faydalanacağını göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca, çocuğunuzun ilgilendiği veya gelişim ihtiyacı duyduğu alanlara uygun oyuncaklar seçmek de mühimdir. Bu şekilde, çocuğunuzun hem eğlenip hem de öğrenmesine yardımcı olacaksınız.

Mucit Panda, çocuğunuzun gelişimini destekleyen kaliteli oyuncakları uygun fiyatlarda sunar. Sitemizde güvenle alışveriş yapabilir ve ekibimizdeki çocuk gelişimi uzmanlarından da destek alarak çocuğunuzun yaşına uygun oyuncakları kolayca bulabilirsiniz. Ayrıca sürekli olarak güncellenen zengin ürün yelpazemiz sayesinden farklı ilgi alanına ve her yaşa göre oyuncak çeşitlerine ulaşmanız da mümkün!