img img
5,0 (1)

Favorilere Eklendi

Favorilerime Git

Toli Games Mangala

Marka :
Ürün Kodu: MP40982
Model tg8016

Kutu İçeriği;
1 adet oyun tablası
48 adet taş
1 adet oyun kılavuzu
 
Oyuncu Sayısı : 2 Kişi
 
Mangala kutu oyunu mantıksal zeka gelişimini desteklemektedir. Stratejik bir oyun olan Mangala oyununun faydaları aşağıda maddeler halinde listelenmiştir.
Analitik düşünme becerisini geliştirir.
Hafızayı güçlendirir.
Stratejik düşünme yeteneği kazandırır.
Plan program yapabilme yeteneği kazandırır.
Matematiksel hesaplamalar yapabilme yeteneği kazandırır.
Öngörü yeteneğini kuvvetlendirir.
Çabuk ve doğru karar alma yetisi edindirir.
Problemler karşısında mücadele edebilme gücünün gelişmesini sağlar.
Konsantrasyon ve dikkati artırır.
Mangala Oyununun Kuralları Nelerdir?
Mangala oyununun kuralları aşağıda maddeler halinde listelenmiştir.
 
Mangala oyununda 14 veya 12 oyuk bulunmaktadır. Ayrıca her oyuncu kazanılan taşları koyabileceği bir kale çukuruna sahiptir.
Oyuncular oyun başında kendi bölgelerinde bulunan 6 oyuğa 4 adet taş koyarlar.
İlk oyuncu kendi bölgesinde bulunan çukurlardan birisini seçer ve içinde bulunan taşları saatin tersi yönünde, sıradaki çukurlara teker teker bırakarak ilerler.
Oyuncunun dağıttığı taşlardan sonuncusu hazineye denk geldiğinde sıra yine aynı oyuncuda kalır ve oyuncunun kuyularından birinde tek taş var ise o taşı sağa doğru ilerletebilir.
Oyuncu hazinesine taş koyduktan sonra elinde hala taş varsa rakibin bölgesindeki kuyulara taş koymaya devam eder. Eğer son taş rakibin bölgesindeki bir kuyuyu çiftler ise kuyuda bulunan bütün taşları alır.
Oyuncular kendi bölgelerinde bulunan boş kuyuya son taşı denk getirirler ise karşı bölgenin kuyusundaki taşları da kendi taşlarını da alırlar ve hazinelerine eklerler.
Oyunun bitmesi bir oyuncunun bölgesinde bulunan taşlar bitince gerçekleşmektedir. Bölgesinde bulunan taşları ilk önce bitiren oyuncu rakibin bölgesinde bulunan bütün taşları da hazinelerine koyarlar.
Oyun bu şekilde bittiğinde taşlar sayılır ve hazinesinde daha çok taş bulunan oyuncu bir puan alır, diğer oyuncu ise sıfır puan alır. Oyun berabere bittiğinde ise iki oyuncu da yarım puan alır.
Oyun 5 set devam etmektedir. Beş setin sonunda en fazla puanı alan oyuncu oyunu kazanmaktadır.
Farklı versiyonlarda ise oyun başında oyuklara konulan taş sayısı 6 olarak geçmekte ve son taşın denk geldiği oyukta 6 taşın olması durumunda da taşların kazanılacağı kuralı bulunmaktadır.

 

Yaş Grubu:6+ Yaş