Zihin Çalıştırıcı ve Eğitici Oyunlar
Eğitici ve Öğretici Oyunlar Hangi Yaş Grubuna Alınmalı?

Çocukların pek çok açıdan desteklenmesini sağlayan eğitici oyunlar ve öğretici oyunlar belirli bir seviyede analitik düşünme ve iletişim becerisi gerektirdiğinden dolayı genelde 3 ve üzeri yaş grubuna ait çocuklarda tercih edilmektedir. Ancak çeşitli şekil eşleştirme ya da farklı olanı bulma gibi konseptlerle oluşturulan zihinsel oyunlar 2 taş itibariyle de kullanılabilir. Bu noktada tercih sırasında dikkat edilmesi gereken, seçilen en eğitici oyunlar çeşitlerinin açıklamalarındaki yaş grubuyla çocuğunuzun yaş grubunun uyum sağlamasıdır. Eğitici oyunların yanı sıra çocuk  eğlenceli masal kitapları ve oyun hamurları da çocuğunuzun hayal gücünün ve zihinsel gelişiminin desteklenmesinde rol oynayabilir. Bunun yanı sıra Birleştir oyna setler ve diğer tüm eğitici oyuncaklar da bu konuda yardımcı olabilecek diğer alternatiflerdir.
 

Zihinsel Engelliler için Eğitici Oyunlar Ne İşe Yarar?

Zihinsel engele sahip çocuklar da her çocuk gibi oyun oynama ve çeşitli oyuncaklarla vakit geçirme hakkına sahiptir. Bu sebeple buna uygun zihinsel oyunlar çeşitlerine de bünyesinde yer veren Mucit Panda, ebeveynlerin her türlü ihtiyacına cevap verir. Zihinsel engelliler için eğitici oyunlar çocuğun benlik kavramıyla tanışmasına yardımcı olurken bilişsel becerilerine uygunluk sağlayarak temel motor becerilerinin ve algılarının gelişmesini destekler.
 

En Güzel Eğitici Oyunlar ve Zihinsel Oyunlar Hangileri?

Çocukları için her zaman en iyisini isteyen ebeveynlerin isteklerine cevap verirken çocukların da eğlenirken öğrenmesini sağlayan en güzel eğitici oyunlar ve zihinsel oyunlar şunlardır;

• Mindware Block Buddies

• Foxmind Equilibrio

• Orchard Otobüs Durağı

• ThinkFun Zingo!

• Mindware Q-Bitz Junior

• Amigo Bak Bakalım! Ne Değişti?

• Captain Macaque Cortex Fırtınası

• Blue Orange Cubeez

• Playever Zoo Keeper

• Binbir Surat

• Gigamic Katamino

 

Eğitici Eğlenceli Oyunlar Ne Zaman Alınmaya Başlanmalı?

3-4 yaş grubuna dahil olan çocuklar bu dönemde öğrenmeye oldukça açıktır. Yüksek algı seviyeleri ile çevreye ve dünyaya karşı oldukça duyarlı olmakla beraber gördükleri her şeyi tekrar edebilir ve çeşitli konulara karşı yüksek merak besleyebilirler. Sahip oldukları bu yüksek algı kapasitesinin güzel kullanılması ise çocuğun sonraki yaşları ve eğitim hayatı için önemlidir. Ancak öğretici yaklaşımlar sırasında çocuğun öğrenmeyi reddetmemesi için eğlence unsuru da mutlaka dahil edilmelidir. Bu doğrultuda çocukların bilişsel becerilerinin desteklenmesi için en iyi seçeneklerden bir tanesi eğitici eğlenceli oyunlar çeşitleridir. Çocuklar için eğitici oyunlar onların becerilerine uygunluk sağlamakla beraber analitik düşünme becerilerine de katkı sağlar. Bu sebeple 3 yaş itibariyle en eğitici oyunlar tercih edilmeli ve okul öncesi eğitici oyunlar oynanmalıdır.
 

Okul Öncesi Eğitici Oyunlar Neden Faydalı?

Okulun başlamasıyla çocuklar yoğun bir eğitim hayatına başlangıç yapsa da, aslında eğitim ve öğrenim süreci okuldan önce küçük yaşlarda başlamaktadır. Bu yaşlarda çocuğun çeşitli şekillerde desteklenmesi ve öğretici yaklaşımların benimsenmesi çocuğun okul hayatında da başarılı olmasına yardımcı olacaktır. Özellikle okul öncesi eğitici oyunlar yardımıyla çocuklar çeşitli kavramlarla ve düşünce yöntemleriyle tanışabilir. Böylece okul hayatı geldiğinde de en güzel eğitici oyunlar esnasında edindiği becerilerini pekiştirmiş olacaktır. Diğer yandan okul öncesi dönemde tercih edilen eğitici ve öğretici oyunlar ifade, muhakeme, iletişim, empati ve sayısal becerilerin güçlenmesinde önemli bir paya sahiptir.
 
Çocuklar için Eğitici Oyunlar Arasında Hangisi Tercih Edilmeli?
Çocukların ihtiyaçlarına ya da eksik görüldüğü alanlara göre çeşitli eğitici eğlenceli oyunlar tercih edilebilmektedir. Örneğin içe dönük ve iletişimden kaçan çocuklar için ifade yeteneğini ve özgüvenini güçlendiren binbir surat oyunu tercih edilebilirken, dikkat süresinin artışı ve kısa süreli bellek fonksiyonları için Q-bitz tercih edilebilmektedir. İster ailecek ister bireysel fark etmeksizin en eğitici oyunlar için Mucit Panda kategorilerini şimdi keşfetmeye başlayın!