İçerik Detay

Duygusal Gelişim

  •  18.09.2017
  •  

Sarılmak, öpmek, üstüne titrediğinizi hissettiren güven dolu bir ortam yaratmak çocuğunuzun hem zihinsel hem de duygusal gelişimini destekler. Böylelikle onu aynı zamanda sosyal anlamda uyumlu bir birey olarak yetiştirmiş olursunuz.

Çocuklar ne kadar sevilir, güven ve ilgi ortamında büyütülürse o kadar duygusal ruh hali de o kadar iyi olur. Çocuğunuzun sizinle ve ailesiyle sahip olduğu ilk deneyimler aslında gelecekte nasıl bir yetişkin olacağının da alt yapısını oluşturmaktadır. Söz konusu deneyimler sayesinde ona nasıl hissetmesi ve hisleriyle nasıl başa çıkması, nasıl yansıtması gerektiğini öğretecektir.

Şarkı Söyleme ve Kucaklama

Çocuğunuzu kucağınıza alıp şarkı söyleyin, ritm eşliğinde onunla dans edin. Sevgiy dolu bir şekilde ellerini sıkın, göz teması kurun, onu ne kadar sevdiğinizi hissettirin.

Saklanma ve Sarılma – Yaş Grubu: 24-30 ay +

Saklambaç benzeri bu oyunda çocuğunuzun sizi bulması kolay bir yere saklanın. Çocuğunuza ismiyle seslenin ve sesinizi takip ederek sizi bulabilmesini sağlayın. Sizi bulduğunda ise başardığını hissettirmek için kucaklayıp havaya kaldırın, gülerek veya öperek onu kutlayın.

Pelüş Hayvanlar ve Bebekler – Yaş Grubu: 24-30 ay +

Çocuğunuza pelüş oyuncak ve bebeklerine arkadaş gibi davranarak oynamayı, oynarken onları beslemeyi öğretin. Bir bebek veya evcil hayvanla, sevgi gösterilerek nasıl ilgilenilmesi gerektiğini yemek yedirme, ayağında sallayarak uyutma, onunla konuşma anlarını canlandırarak anlatın.

Bu esnada şarkılar, ninniler de söyleyebilir ve çocuğunuzun hem müzikal hem de dile yatkınlık becerilerini iyileştirebilirsiniz.

Tavsiye Ettiklerimiz: Lamaze Tilly Pony Parıltılı Kanatlar

 

Raise Smart Kid

 

 

 

Mucit Panda Blog İçeriğidir.