img img img
5,0 (0)

Favorilere Eklendi

Favorilerime Git

Artebella Ahşap Youxi ve 9 Taş

Marka :
Ürün Kodu: MP40786
Model AZOYN020
  Tükendi!  

Çin kökenli geleneksel oyun. Öğrenmesi kolaydır ve hemen hemen her yerde oynanabilir. Satranç türlerinden biri olup savaş oyunudur.
Sebep sonuç ilişkisi kurabilme yeteneğini arttırır. Sosyalleşmeyi ve girişkenliği arttırır. Hızlı düşünme ve karar verme yeteneğini geliştirir.
 
YOUXİ NASIL OYNANIR
Sırayla, oyuncular rakiplerini çevrelemek amacıyla pulları, her seferinde bir nokta, belirtilen çizgiler boyunca hareket ettirir.
Oyuncu sadece bir kesişen noktadan bitişik bir noktaya hareket edebilir. Herhangi bir yönde hareket edebilirler.
Oyuncular açık alanlarda hareket edemezler; çizgiler boyunca hareket etmeleri gerekir.
Bir pul her taraftan çevrili olduğunda ve hareket edemediğinde, oyundan kaldırılır. Bir oyuncunun tahtada sadece iki pulu kaldığında oyun biter.
 
9 TAŞ OYUNU
Dokuz Taş oyunu 2 kişi ile oynanır.
Her oyuncunun 9 taşı vardır.
Oyuncular oyuna kura ile başlar.
Kura sonunda kazanan oyuncu ilk taşı oyun tahtasına koyarak oyuna başlar. Sonra rakibi bir taş koyar. Her iki oyuncunun elindeki 9 taş bitinceye kadar sırası ile taşları oyun tahtası üzerine koyarlar. Oyuncular ellerindeki 9 taşı da oyun alanına bırakmadan oyun alanındaki hiçbir taşı oynatamazlar. Yani hamle yapamazlar.
Taşların yerleştirilmesi aşamasında oyunculardan biri yatay ya da dikey olarak taşlarını üçlü yapmışsa rakibinin bir taşını alır. Rakibin üçlü varsa üçlü bozulmaz. Üçlü olmayanlardan birini alır. Ancak üçlü dışında başka taş yoksa üçlüyü bozarak bir taş alır. Çapraz olarak yapılan üçlemeler taş yemek için geçerli değildir.Taşlar arasında çizgi kanalı olmalıdır.
Tüm taşlar oyun tahtasına konulduktan sonra oyuncular sıraları geldikçe taşlarını birer birim boş alana hareket ettirmeye başlarlar.
Oyuncular taşları hareket ettirerek aynı düzlemde üç (3) taşı bir araya getirerek rakibinin taşını yiyebilir.
Oyuncular dokundukları taşı oynamak zorundadırlar.
Bir oyuncu 3 dakika içinde hamle yapmak zorundadır. 3 dakika içinde hamle yapmamışsa sırasını kaybeder, hamle sırası rakibe geçer.
Oyun tahtasında üçtaşı kalan oyuncu sıra kendisine geldiğinde taşlarını oyun tahtasında dilediği yere koyabilir. Yani en yakınındaki nokta ile en uzağındaki nokta arasında istediği bir noktaya taşını koyabilir.
Oyun normal devam ediyorsa oyunda 2 taşı kalan oyuncu oyunu kaybetmiş sayılır.

 

Yaş Grubu:6+ Yaş