5,0 (0)

Favorilere Eklendi

Favorilerime Git

Artebella Ahşap Go Game

Marka :
Ürün Kodu: MP40777
Model AZOYN002
  Tükendi!  

Go iki kişi oynanan bir zeka ve strateji oyunu.
19 yatay ve 19 dikey kesişen çizgiden oluşan bir tahta üzerinde 181 adet siyah, 180 adet beyaz küçük taş ile oynanır.
 
Oyuna başlanırken tahtanın üzeri boştur.
Oyuna önce siyah taş başlar, beyaz taş devam eder ve bu sırayla oyuncular taşlarını tahta üzerindeki çizgilerin kesişim noktalarına yerleştirirler.
Tahtaya yerleştirilen taşların yerleri, esir alınma durumları haricinde, oyunun sonuna kadar değiştirilemez. Her defasında tahtaya yeni taş yerleştirilir.
Bir taşın esir alınması için her tarafının karşı tarafın taşlarıyla çeBir taşın esir alınması için her tarafının karşı tarafın taşlarıyla çevrelenmiş olması gerekir.
Esir alınan taş tahtanın dışına alınır ve oyundan çıkmış olur.
İyi planlanmış bir oyunda tahtadaki karşı taraf taşlarının tamamı esir alınabilir.
Ancak oyunun ana amacı bu değildir.Çevrelenmiş olması gerekir.
Esir alınan taş tahtanın dışına alınır ve oyundan çıkmış olur. İyi planlanmış bir oyunda tahtadaki karşı taraf taşlarının tamamı esir alınabilir. Ancak oyunun ana amacı bu değildir.✓ Go taşları arasında satrançtaki gibi bir hiyerarşi yoktur, ancak taşların bulunduğu konum stratejik olarak değerlerini arttırabilir.
 
Oyunun amacı ise taşları tahtada güvenli ve avantajlı bir stratejik pozisyona yerleştirmektir. Hedef taşlarla olabildiğince geniş bir alanı kontrol altında tutmak ve karşı taraftan olabildiğince fazla taş esir almaktır.
Oyunu tahta üzerinde en az taşla en çok alanı kapsayan oyuncu kazanır.
Go her iki oyuncunun da avantajlı veya puan getirecek bir hamlesi kalmayıp karşılıkli "pas" geçtiklerinde biter ve puanlar hesaplanır.
Pes etmek isteyen oyuncu "terk" der ve oyun bu şekilde de sonlanabilir.
Aslında Go oyununun kuralları bu kadar basit. Ancak stratejik düşünmenin sınırı yok. Bu yüzden de bir o kadar zor bir oyun.
Üstelik yapabileceğiniz hamle sayısı da çok fazla. Bomboş bir tahtaya yerleştirdiğiniz tek bir taş oyunun sonucunu belirlemeye yetebilir.
İşte tam olarak hamlelerdeki bu özgürlük bu oyunu başlı başına bir bilmece yapıyor.

 

Yaş Grubu:6+ Yaş