img img img
5,0 (0)

Favorilere Eklendi

Favorilerime Git

Artebella Ahşap Batu ve Dama

Marka :
Ürün Kodu: MP40775
Model AZOYN021
  Tükendi!  

BATU
Eski bir Tatar efsanesine göre, Cengiz Kağan'ın torunu olan Moğol lideri Batu Kağan, savaşa giderken her zaman yanına çok değişik oyunlar alıp ve bunları herkesden çok sıkı saklarmış. Batu Kağan genellikle savaşa hazır olmak için savaştan önce bir oyun oynarmış. Efsane oyun oyuncuların konsantrasyon, gözlem gücü ve hayal gücüne sahip olmasını gerektiren eski bir tatar savaş-yarış oyunudur. 
 
BATU Tarihi Taş Oyunu Nasıl Oynanır?
Oyun pulları dizerek başlar. Kaç tur oynanacağına ve önce kimin başlayacağına kura ile karar verilir. Pullar bulunduğu noktadan uzanan çizgiler boyunca boş bir noktaya hareket eder. Rakip bir pulun üzerine gelindiğinde rakip taş oyun dışı kalır. Sizin bu taşınız karşı tarafa ulaştığında oyun dışı kalmış bir taşınız varsa sizin başlangıç noktanızda boş olan herhangi bir yerden oyuna sokabilirsiniz. Oyuna pul sokmak mecburi değildir. Bir pul aynı hareketi 4 defadan fazla tekrarlayamaz. Tekrarlarsa oyunu rakip kazanmış sayılır. Bir oyuncu tablada kalan tüm pullarını karşı tarafa taşıdığında oyun bitmiş olur. Oyun sonunda puanlama yapılarak kazanan belli olur.Rakibin son pulu yenemez.
 
Puanlama: 
Karşı tarafa geçirilmiş her pul 2 puan, tablada kalan diğer pullar 1 puan değerindedir. Oyun dışı kalmış pullar puanlamaya dahil edilmez.
 
Dama
Dünyanın en eski oyunlarından biri olan dama 64 kareye bölünmüş bir tahta üzerinde 32 taşla iki kişi tarafından oynanır.Dama tahtasının her sırasında farklı iki renge boyanmış 8 er kare vardır.Karşılıklı oturan oyuncular kendi önlerine gelen ilk sırayı boş bırakarak ikinci ve üçüncü sıralara taşları dizerler.Dizilen taşlar arasında iki boş sıra kalır.Dama Oyununda taşlar öndeki,sağdaki yada soldaki boş karalere sürülür;çapraz ve geriye hareket etmez.Oyunu karşı tarafın tüm taşlarını alan kazanır.Oyunda taş almak zorunludur.Karşı tarafın taşını alabilmek için alınacak taşın arkasında yada yanında boş kare olması ve bitişik karede bulunması gerekir.Üzerinden atlayarak karşı oyuncunun taşını alan taş bir başka taşı da alma durumunda değilse atladığı kareye yerleşir.Alınabilecek en fazla taşı almak kuraldır.

 

Yaş Grubu:6+ Yaş