5,0 (0)

Favorilere Eklendi

Favorilerime Git

Artebella Ahşap 9 Taş ve 3 Taş

Marka :
Ürün Kodu: MP40774
Model AZOYN008
  Tükendi!  

Dokuz Taş oyunu 2 kişi ile oynanır. Her oyuncunun 9 taşı vardır.
Oyuncular oyuna kura ile başlar.
Kura sonunda kazanan oyuncu ilk taşı oyun tahtasına koyarak oyuna başlar. Sonra rakibi bir taş koyar. Her iki oyuncunun elindeki 9 taş bitinceye kadar sırası ile taşları oyun tahtası üzerine koyarlar. Oyuncular ellerindeki 9 taşı da oyun alanına bırakmadan oyun alanındaki hiçbir taşı oynatamazlar. Yani hamle yapamazlar.
Taşların yerleştirilmesi aşamasında oyunculardan biri yatay ya da dikey olarak taşlarını üçlü yapmışsa rakibinin bir taşını alır. Rakibin üçlü varsa üçlü bozulmaz. Üçlü olmayanlardan birini alır. Ancak üçlü dışında başka taş yoksa üçlüyü bozarak bir taş alır. Çapraz olarak yapılan üçlemeler taş yemek için geçerli değildir.Taşlar arasında çizgi kanalı olmalıdır.
Tüm taşlar oyun tahtasına konulduktan sonra oyuncular sıraları geldikçe taşlarını birer birim boş alana hareket ettirmeye başlarlar.
Oyuncular taşları hareket ettirerek aynı düzlemde üç (3) taşı bir araya getirerek rakibinin taşını yiyebilir.
Oyuncular dokundukları taşı oynamak zorundadırlar.
Bir oyuncu 3 dakika içinde hamle yapmak zorundadır. 3 dakika içinde hamle yapmamışsa sırasını kaybeder, hamle sırası rakibe geçer.
Oyun tahtasında üçtaşı kalan oyuncu sıra kendisine geldiğinde taşlarını oyun tahtasında dilediği yere koyabilir. Yani en yakınındaki nokta ile en uzağındaki nokta arasında istediği bir noktaya taşını koyabilir.
Oyun normal devam ediyorsa oyunda 2 taşı kalan oyuncu oyunu kaybetmiş sayılır.
 
Üç Taş Oyun Kuralları
Kura sonucuna göre oyuna ilk başlayan oyuncu bir taşını istediği bir yere yerleştirir. Ardından diğer oyuncu bir taş yerleştirir.
Oyuncular sırasıyla taşlarını yerleştirirler.
Eldeki taşlar bitene kadar hamle yapılmaz. Tüm oyuncular taşlarını yerleştirince hamle yapılır.
Sırası gelen oyuncu bir taşını en yakın ilk boş bölüme çizgi üzerinden kaydırak hareket ettirir.
Taşlarını çapraz dizen ilk oyuncu oyunu kazanır.

 

Yaş Grubu:6+ Yaş