İçerik Detay

Hayal Gücü ve Yaratıcılık

  •  18.09.2017
  •  

Boya Yapma

Büyükçe bir kağıdı ya da birleştirilmiş birkaç kağıdı sert bir zemin üzerineyerleştirin. Çocuğunuza çeşitli boya kalemleri verin ve nasıl resim, çizimyapıldığını gösterin. Farklı renklerle kendi resimlerini çizmesi konusunda onudestekleyin.

Tavsiye Ettiklerimiz: Galt Water Magic FarmMelissa&Doug Ahşap Baskı Seti - Atlar
 
Kil/Hamur ile Oyun

Toksin madde içermeyen oyun hamurları alıp çocuğunuza kare, üçgen, dikdörtgen vb. şekillerin nasıl yapılacağını; hamurların, şekillerin nasıl birleştirileceğini gösterin. Oyunu eğlenceli hale getirmek için blok, masa, kule, lolipop gibi üç boyutlu şekiller oluşturabilirsiniz.

Bu oyun çocuğunuzun hayal gücü gelişimi ve gerçekten bir şeyler yaratma güdüsü geliştirme adına örnek teşkil edecektir.

Tavsiye Ettiklerimiz: Play-Doh Dondurma Dükkanı

Hikaye Kitabı Okuma

Çocuğunuzun yaşına uygun, basit temalı bir hikaye kitabı alın. Kitabı cümlelere uygun tonlama, karaktere uygun seslendirme ve uygun el-kol hareketleri eşliğinde okuyun.

Sesli kitap okumak çocukların hayal gücünü tetikler ve dünyayı anlamlandırmasını kolaylaştırır. Ayrıca dil ve dinleme becerilerinin gelişimini destekleyerek çocuğunuzu yazılı kelimeleri öğrenme sürecine hazırlar. 

Tavsiye Ettiklerimiz: Lamaze Keşfetme Kitabı

Kumda Oyun – Yaş Grubu: 12-18 ay +

Yanınıza oyuncaklar,mutfak, kumsal gereçleri alarak çocuğunuzu kumla oynayabileceği yerlere, sahile veya bir oyun bahçesine götürün. Dalga dalga çizgiler ve halkaların, oyuncaklarını kullanarak basit kumdan heykelciklerin, kale ve kulelerin nasıl yapılacağını gösterin.  Kumu şekillendirmesini isteyin. 

Böyle oyunlar çocuğunuzun kendini yaratıcı şekilde ifade etmesine ve ayrıca motor sinirlerini geliştirmesine yardımcı olacaktır.